Bezpečnost a ochrana života a zdraví osob je hlavní prioritou. V situacích ohrožujících zdraví a životy osob je nutné přistoupit k evakuaci. V případě nutnosti řídí evakuaci osob předseda nebo pověřený člen PK obce. Všechny osoby nacházející se v objektech určených k evakuaci jsou povinny uposlechnout jeho pokynů. Velitel evakuace je povinen se ujistit, že všechny osoby nacházející se v objektu uposlechly pokyn k evakuaci.
Důvody evakuace
Pro účely povodňového plánu je uvažováno zaplavení nemovitostí při povodni způsobené vybřežením Košáteckého potoka.
Evakuční zóna
Mezi oblasti (zóny), ve kterých může být nutné přistoupit k evakuaci osob, patří:
- stavby v ulici Nádražní (od domu s č. p. 41 po dům s č. p. 244),
- stavby v ulici Na Pozdůlnici,
- areál ČOV,
- domy s č. p. 449, 372 a 397 (Modrý mlýn),
- dvě neoznačené stavby jižně od místní ČOV.
Před zahájením evakuace se zjistí počet obyvatel nemovitostí v oblastech možné evakuace. Zjistí se počet osob požadujících pomoc (nepohyblivost apod.).
Vyhlášení evakuace
Oprávnění k vyhlášení evakuace má povodňová komise obce Byšice na základě rozhodnutí předsedy komise nebo na základě rozhodnutí HZS Středočeského kraje. Informace o vyhlášení evakuace bude neprodleně předána obyvatelům nemovitostí v oblastech možného zaplavení. Informaci je třeba předat s předstihem pro umožnění přípravy obyvatel a času na zajištění nemovitosti před jejím opuštěním.
K vyhlášení evakuace a informování obyvatel se využijí všechny dostupné technické prostředky obce a spolupracujících složek integrovaného záchranného systému. Přednostně bude využito osobní informování hlídkami a telefony. Limit k vyhlášení evakuace není stanoven. Rozhodujícím ukazatelem je okamžitá hydrometeorologická situace, prognóza jejího vývoje a přepokládaný nástup povodňové vlny.
Postup evakuace
- Děti do 15 let, osoby zdravotně postižené a nemohoucí a doprovod uvedených skupin osob
- Ostatní přítomné osoby
- Domácí zvířata
- Motorová vozidla a mechanismy – vyvézt na vyvýšená místa z důvodu zabránění jejich poškození a úniku nebezpečných látek
- Ostatní předměty a vybavení domů – snahou je z časových důvodů minimalizovat vzdálenost přesunu, proto se preferuje podložení či např. vyzvednutí na stoly v místech, kde se předměty aktuálně nacházejí
Shromažďovací místo a přijímací středisko
Shromažďovacím místem je místo uvnitř nebo vně evakuační zóny, kde se mohou soustřeďovat evakuované osoby předtím, než jsou přemístěny do evakuačních středisek. V případě obce Byšice je shromažďovací místo zároveň tzv. přijímacím střediskem, které nad rámec příjmu a přerozdělování evakuovaných osob do evakuačních středisek zajišťuje i:
- první zdravotnickou pomoc a případný odvoz nemocných do vyčleněných zdravotnických zařízení,
- informování evakuačních středisek o průběhu evakuace,
- informování evakuovaných osob, zejména o místě nouzového ubytování a stravování,
- informování orgánů veřejné správy, dotčených evakuačními opatřeními, o počtech a potřebách evakuovaných osob.
Shromažďovacím místem / přijímacím střediskem je budova Obecního úřadu Byšice na adrese Tyršovo náměstí 153, 277 32 Byšice. Budova obecního úřadu musí být pro tento účel v případě evakuace zřetelně označena.
Dle vyhlášeného a platného ZÚ všech vodních toků v obci nedochází k zatopení obecního úřadu ani v případě eskalace povodně na úroveň Q100. Není tedy třeba výslovně navrhovat jiné možné shromažďovací místo. Pokud by došlo k potřebě shromažďovací místo z libovolného nečekaného důvodu přesunout, určí nové shromažďovací místo operativně předseda PK.
Evakuační středisko
Evakuační středisko je místo a zařízení, kde jsou shromažďovány evakuované osoby, a je cílovým bodem evakuace. Evakuační středisko je současně výchozím bodem k přemístění evakuovaných osob do míst nouzového ubytování, v některých případech může být evakuační středisko místem nouzového ubytování.
Evakuační středisko může být zřízeno na území postižené obce nebo na území jiné obce, a to na základě rozhodnutí orgánu, který nařídil evakuaci (velitel zásahu, starosta obce, hejtman), zpravidla v návaznosti na havarijní plán a v dohodě se starostou dotčené obce, na jejímž území má být evakuační středisko zřízeno. Pokud není evakuační středisko místem nouzového ubytování, jeho činnost skončí ukončením evakuace a přemístěním osob do míst nouzového ubytování.
Platí zkušenost, že jen zhruba 10–20 % evakuovaných osob využije možnosti ubytování v připravených prostorách. Ostatní využijí možnosti ubytovaní u známých a příbuzných.
Evakuační středisko zabezpečuje:
- evidenci evakuovaných osob a poskytování pomoci při sjednocování rodin bydlících v evakuační zóně,
- zdravotnickou pomoc,
- pomoc osobám se zdravotním postižením,
- poskytování psychosociální pomoci evakuovaným,
- nezbytnou péči (nápoje, jednoduché občerstvení),
- nocleh pro personál a evakuované osoby a případně i domácí zvířata, které se zdrží v evakuačním středisku déle než 12 hodin,
- udržování veřejného pořádku v prostoru evakuačního střediska,
- řešení problému s domácími zvířaty, která si evakuovaní s sebou přivezli,
- přerozdělení evakuovaných osob do předurčených míst nouzového ubytování, přičemž vychází z informací o volných kapacitách k nouzovému ubytování z příslušného štábu
- podávání informací evakuovaným osobám,
- podávání informací o průběhu evakuace příslušnému štábu a o osobách, které byly evakuovány.
- Evakuační středisko se zřizuje zejména v předem vytipovaném objektu, který musí:
- mít dostatečný prostor pro shromáždění předpokládaného počtu evakuovaných osob,
- disponovat hygienickým zařízením (WC, koupelny),
- být vybaven ubytovacím materiálem nebo tento materiál neprodleně doplnit ze zásob pro humanitární pomoc, pokud slouží k nouzovému ubytování,
- splňovat základní hygienické podmínky,
- poskytovat ochranu evakuovaným s ohledem na počasí a roční období.
- při zřizování evakuačního střediska je třeba zejména:
- označit objekt nápisem „Evakuační středisko“ a vytýčit příjezdovou cestu směrovkami,
- označit vnitřní prostory evakuačního střediska (např. místo přijmu evakuovaných, WC, koupelna, jídelna, kuchyně, ložnice, společenská místnost, místo pro poskytnutí zdravotnické pomoci),
- zřídit místo přijmu evakuovaných,
- zřídit místo pro poskytnutí zdravotnické pomoci,
- zpracovat a vyvěsit „Provozní řád evakuačního střediska“ a seznámit s ním evakuované,
- zřídit informační tabuli (vývěsku) pro informování evakuovaných o fungování evakuačního střediska a o evakuovaných osobách, které prošly evakuačním střediskem.
Evakuační středisko musí být vybaveno:
- telefonem, popř. jinými komunikačními prostředky,
- evakuačními formuláři,
- zápisníkem a psacími potřebami,
- prostředky pro poskytnutí zdravotnické pomoci,
- hygienickými a toaletními potřebami,
- přenosnou svítilnou,
- pomůckami k označení personálu evakuačního střediska (jmenovky, vesty apod.),
- informační tabulí (vývěska).
Další doporučené vybavení evakuačního střediska:
- výpočetní technika s tiskárnou,
- megafon,
- pomůcky k označení evakuovaných osob (identifikační pásky, kartičky apod.),
- klece na domácí zvířata, které si s sebou evakuovaní přivezli; je vhodné také určit prostor pro domácí zvířata,
- místo nebo prostředky k uložení cenností.
Pokud to situace vyžaduje, je nutné vybavit evakuační středisko náhradním ošacením, čistícími a dezinfekčními prostředky apod.
V případě, že se evakuované obyvatelstvo zdrží v evakuačním středisku déle než 12 hodin, je nutné zajistit jeho nocleh. Je nutné připravit vyčleněné prostory pro nocleh a vybavit je lůžky (lehátka, nafukovací matrace, lůžkoviny) a úklidovými prostředky (kbelík, smeták a lopatka, igelitové pytle na odpad).
Činnost evakuačního střediska zabezpečuje obsluha složená z vedoucího (zpravidla příslušník HZS kraje, člen jednotky požární ochrany nebo zástupce obce zřizující evakuační středisko) a z obslužného personálu (člen jednotky, policie, nestátní neziskové organizace, evakuované obyvatelstvo)
Vedoucí evakuačního středisko zpracovává jmenný seznam o osobách, které prošly daným evakuačním střediskem a zveřejní jej na informační tabuli evakuačního střediska. Úplné seznamy evakuovaných osob se také předávají z evakuačního střediska na příslušný štáb.
Evakuační střediska (místa) pro obec Byšice
Evakuační místo |
Adresa |
Využití |
Kontaktní osoba |
Kontakt |
Obecní úřad Byšice |
Shromažďovací místo Přijímací středisko |
Mgr. Jana Poláková |
602 878 145 |
|
Tělocvičná jednota Sokol Byšice |
Evakuační středisko |
Martin Hora |
777 625 562 |
|
ZŠ+MŠ Byšice |
Evakuační středisko |
Mgr. František Viktorin |
775 582 871 |
|
MŠ Liblice |
Evakuační středisko |
Alžběta Chmelařová |
728 604 502 |
Zajištění dopravy
Pokud nejsou postižení obyvatelé schopni zajistit si sami dopravu do shromažďovacího a přijímacího místa, případně dále do evakuačního střediska, je zajištění dopravy odpovědností povodňových orgánů ve spolupráci s HZS, JSDH a PČR.